Postaramy się opisać najczęściej spotykane problemy techniczne w instalacjach antenowych, oraz sposoby ich rozwiązywania.
Na wstępie chciałbym doradzić Państwu przed podpisaniem umowy z dostawcą usług telewizyjnych, że wskazany jest kontakt (883 416 712) w celu sprawdzenia możliwości technicznych czy w państwa lokalizacji odbiór platformy cyfrowej będzie możliwy – bez przeszkód, nie zakłócony i stabilny, na podstawie map Google lub Targeo wstępnie powiemy czy telewizja satelitarna będzie działać!
Należy pamiętać, że polscy nadawcy satelitarni korzystają z satelit:
– HotBird 13 st. dł. wschodniej (NC+, cyfrowy Polsat, TP. Orange, Telewizja na kartę) programy są nadawane jako multiplex z tych samych transponderów w różnych systemach kodowania
– Astra 19 st. dł. wschodniej (Tv Trwam)
– Aby odbierać programy satelitarne z dwóch satelitów przy pomocy jednej anteny konieczne jest zastosowanie odpowiedniego konwertera monoblock lub dwóch single odsuniętych od siebie za pomocą odpowiedniego uchwytu z przełącznikiem diseq, uwaga nie wszystkie anteny się do tego nadają – warto wcześniej zapytać sprzedawcę czy będzie OK.
Proszę pamiętać aby można było poprawnie odbierać kanały satelitarne musimy mieć wolny od przeszkód kierunek południowy, okna, ściany, balkony, inne anteny np. sąsiadów muszą być tak położone aby antena widziała południe (obiór sygnału satelitarnego będzie również możliwy jeśli mieszkanie jest położone na południowy wschód i zachód pod warunkiem zastosowania odpowiednio długiego uchwytu antenowego) północny kierunek – całkowicie uniemożliwia odbiór kanałów satelitarnych!
Przy podejmowaniu decyzji o montażu instalacji antenowej w miejscu zadrzewionym w porze zimowej proszę nie zapomnieć że w okresie od wiosny do późnej jesieni mogą występować problemy w odbiorze sygnału, tak samo jeśli drzewo jest niskie to po jakimś czasie urośnie i może znacząco osłabić sygnał antenowy.
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo często bez zastanowienia, pochopnie ludzie podpisują umowę na 12 lub 24 miesiące bez rozeznania na jaki kierunek świata mają: okna, balkony, czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie ma drzew czy innych wysokich budynków, które będą przeszkadzać – NAPRAWDĘ WARTO WCZEŚNIEJ TO SPRAWDZIĆ!
Często państwa mieszkania są po niewłaściwej stronie (np. północnej) co całkowicie uniemożliwia odbiór tv cyfrowej, zostają kłopoty z rozwiązaniem umowy (często trzeba pisać urzędowe pisma kontaktując się z prawnikiem), wysokie kary finansowe, stracony cenny czas, niepotrzebne nerwy … Aktualne przepisy prawa mówią że administrator budynku nie może zabraniać Państwu montażu anteny na dachu budynku w którym mieszkacie jeśli warunki za oknem czy balkonem to uniemożliwiają. Zatem jeśli ma miejsce taka sytuacja piszecie podanie o miejsce do instalacji Waszej anteny a nie o zgodę o jej założenie, jeśli to nie przynosi pozytywnego skutku można skierować sprawę do sądu. Można również spróbować dogadać się z sąsiadem mieszkającym nad nami lub z boku, jeśli mieszka powyżej przeszkody, jeśli wyrazi zgodę będziemy cieszyć się odbiorem tv, jeśli jest u niego już zamontowana antena z której korzysta można na nasz koszt wymienić konwerter np. na poczwórny lub ośmio wyjściowy, przeciągnąć przewody do naszego mieszkania.
Najczęstszymi problemami, z jakimi się spotykamy jest brak możliwości uruchomienia świeżo kupionego zestawu.
W Państwa dekoderze (dotyczy dekodera NC+) wskaźnik poziomu sygnału zwykle coś pokazuje (około 30 -50 %) ale nie ma tzw. jakości (0 %) czemu tak się dzieje? siła sygnału wynika z szumów własnych konwertera LNB, aby uzyskać wskazania na pasku jakości należy ustawić antenę satelitarną na południe z kontem pochylenia (elewacja ok. 30 stopni wartość dla centralnej polski) i obracając ją po woli z prawa na lewa i odwrotnie, każdorazowo zmieniając kąt elewacji starać się złapać interesujący nas sygnał z satelity HotBird 13st. E, czynności należy przeprowadzać po woli ponieważ wskaźniki w dekoderach mają dużą bezwładność – na zmiany sygnałów reagują bardzo powoli.
W jaki sposób określić gdzie jest południe?
Można to oczywiście zrobić za pomocą map topograficznych, aplikacji Google-maps, kompasu, (rzadko kto go w tej chwili posiada), można zainstalować odpowiednią aplikację w smartfonie lub jeszcze prościej zobaczyć w słoneczny letni dzień o godzinie 12 w południe gdzie świeci słońce, można również podejrzeć jak mają zainstalowane anteny np. sąsiedzi. Wiedząc gdzie jest kierunek południowy warto zwrócić uwagę czy na drodze antena satelita nie ma przeszkód takich jak: drzew, budynków, innych anten, które mogą spowodować niski poziom sygnału lub całkowity brak możliwości odbioru.
Samodzielne sprawdzenie możliwości odbioru w danej lokalizacji:
Istnieje bezpłatna możliwość sprawdzenia dostępności sygnału satelitarnego w konkretnej lokalizacji za pomocą strony Satellite Direction Finder pod tym adresem: http://www.sat-direction.com
To bardzo proste i przydatne w obsłudze narzędzie jest w języku angielskim. Jak z niego korzystać: wpisujemy miejsce zamieszkania np. Łódź, następnie przesuwamy mapę w miejsce naszej lokalizacji tak aby krzyżyk (X) był po środku, u góry wybieramy satelitę z którego chcemy odbierać programy, zielona linia pokazuje nam kierunek w którym ustawiamy antenę satelitarną.
Przykładowe zdjęcia dla lokalizacji Łódź ul. Żeligowskiego i satelita Hot Bird 13 E:
Można skorzystać z wielu bezpłatnych aplikacji dla systemu Android na telefon lub tablet np. : satelitetdirector na poniższym filmie można zobaczyć w praktyce:
Warto zdać sobie sprawę, że mikrofale rozchodzą się podobnie do światła, przedmioty, przeszkody pochłaniające energię spowodują znaczne obniżenie lub całkowity zanik sygnału. Gdy przed naszą anteną jest np. drzewo nie ma absolutnie znaczenia czy jest ono w odległości 1 metra czy 100 m – będzie negatywnie wpływać na poprawny odbiór kanałów, często może powodować całkowity brak odbioru, warto na to szczególnie zwrócić uwagę instalując antenę w okresie jesień – zima kiedy drzewa pozbawione są liści.
Jeśli spełniliśmy ww. warunki możemy przystąpić do znalezienia sygnału z satelity Hot Bird, powoli kręcimy anteną z prawa na lewo (wschód – zachód) każdorazowo zmieniając kąt elewacji (pochylenia anteny) co jeden stopień. Gdy udało się nam korygujemy kąt skręcenia konwertera LNB około 5 – 7 stopni (dla środkowej polski) od osi pionowej odwrotnie do ruchu wskazówek zegara mając widok na antenę od przodu, od konwertera, (oczywiście ustawiamy na maksimum jakości siła sygnału jest mniej ważna i bardzo rzadko wynosi 100 %)Taki sposób ustawienia nie jest oczywiście tak precyzyjny jak w przypadku przyrządów pomiarowych ale w około 70 % wykonalny.